Kobieta w ciąży a zdrowe zęby

Zdrowe zęby w czasie ciąży- czy to możliwe? Pewnie, że tak :) Najlepiej wyleczyć zęby już na etapie planowania potomstwa. 

Czasami słyszymy od naszych Pacjentów różne historie na temat domowych sposobów leczenia zębów, zamienników sklepowych past do zębów itp. Wiele pojawia się także opinii na temat pogarszającego się stanu uzębienia podczas ciąży i karmienia piersią. Nie wnikając w szczegóły i skuteczność różnych alternatywnym metod dbania o piękny uśmiech, poniżej przedstawione zostaną typowo naukowe wytyczne odnośnie zdrowia jamy ustnej w ciąży. Wytyczne te zostały sporządzone podczas zjazdu lekarzy dentystów oraz lekarzy ginekologów oraz położników. Generalnie polecane jest przede wszystkim zadbanie o zdrowe zęby przed planowaniem ciąży. Nie wszystkie procedury stomatologiczne mogą bowiem zostać wykonane w czasie ciąży i w każdym jej trymestrze.

Właściwie zadbana jama ustna kobiety ciężarnej pozwala w znacznym stopniu zapobiec groźbie wystąpienia powikłań zarówno matki, jak i jej płodu, a później także noworodka. Kobiety w ciąży, z uwagi na podwyższony poziom hormonów, narażone są bardziej na zapalenie dziąseł lub zapalenie przyzębia. Wykazano, że istnieje powiązanie chorób przyzębia z występowaniem powikłań ciążowych, dlatego dbanie o zdrowie zębów i dziąseł w czasie ciąży jest niezwykle ważne, tak dla matki, jak i jej nienarodzonego potomstwa. Krwawienie z dziąseł oraz ich obrzęk lub stan zapalny, a także ból podczas żucia, ruchomość zębów lub nieprzyjemny zapach z ust (halitoza) są objawami, z którymi ciężarne powinny niezwłocznie zgłosić się do stomatologa.

W ciąży obserwujemy także wzrost ryzyka próchnicy zębów, spowodowany na przykład zmianami zachowań żywieniowych, a także zmianami ilości wydzielanej śliny i zmienionymi jej właściwościami. Zmiany, które zachodzą w organizmie kobiet w ciąży, mogą istotnie zwiększać ryzyko chorób jamy ustnej, dlatego wymagają one stałej opieki stomatologicznej. Wizyty kontrolne powinny odbywać sie nie rzadziej niż w każdym trymestrze ciąży.

Gabinet Stomatologiczny Korczakdent w Kaliszu czeka na wszystkie przyszłe MAMY by zadbać o ich piękny uśmiech w czasie ciąży. Po urodzeniu dziecka przespanych nocy nie zapewnimy, ale zdrowy uśmiech już tak :)

Wybielanie zębów

Poprzedni